Dátum: 22. decembra 2020 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Silvestrovskí apel pre Bratislavčanov - Buďme ohľaduplní k zvieratám

Zábavná pyrotechnika spôsobuje zvieratám, nielen v zoologických záhradách, veľký stres a úzkosť. Väčšina cicavcov a vtákov má niekoľkonásobne lepší sluch ako ľudia a preto ohňostroje a petardy s nadmerným a náhlym hlukom vnímajú veľmi citlivo.

Ohňostroje, petardy, delobuchy či iná zábavná pyrotechnika je pre mnohých stále súčasťou osláv nového roka. Napriek tomu, že v Bratislave platí už štvrtý rok všeobecne záväzné nariadenie o používaní pyrotechnických výrobkov, ktoré zakazuje ich používanie celoročne, stále sa nájde veľa ľudí, ktorým ani hrozba pokuty nebráni porušiť toto nariadenie. Mnohí si ani neuvedomujú, že používanie zábavnej pyrotechniky v hlavnom meste veľmi škodí aj zvieratám v ZOO Bratislava.

Živočíšne druhy s dennou aktivitou (napr. kopytníky, primáty) potrebujú v noci kľud na odpočinok a spánok, iné, napr. sovy, sú zase aktívnejšie v noci. Stres a úzkosť vyvolané ohňostrojmi pôsobia aj na trávenie, čoho následkom môžu byť nepríjemné zažívacie problémy. Takéto stresové hnačky každoročne trápia mnohé naše zvieratá, pravidelne najmä nosorožce, kengury, antilopy, žirafy či primáty. Nejde však len o narušenie cirkadiánnych rytmov našich zvierat. Reakciou na stresujúcu situáciu môže byť snaha o únik, pričom môže dôjsť k vážnemu zraneniu napríklad nárazom do oplotenia. To sa stalo v našej zoo osudným aj ročnej samici lamy krotkej, ktorá následkom krvácania do mozgu spôsobeného nárazom do plotu následne uhynula. Ani zatvorenie v chovnom zariadení nie je zárukou bezpečia našich zvierat. Ohňostrojmi vyplašená samica antilopy nilgau už v strese a panike doslova poskákala po vlastnom mláďatku. V skupine šimpanzov zase dochádza zo strachu a hystérie k útokom na vlastných členov. Najzraniteľnejšou skupinou sú gravidné samice, u ktorých môže dôjsť k potratu alebo k predčasnému pôrodu s pridruženými komplikáciami. Následky chvíľkovej zábavy však naše zvieratá a chovatelia znášajú aj v novom roku. Nejde len o pretrvávajúce tráviace ťažkosti, ale i strach zo známych zvukov. Boja sa vyjsť do vonkajších výbehov a nespolupracujú s chovateľmi aj napriek tomu, že ich dôverne poznajú.

Ani tzv. lampióny šťastia, ktoré ľudia zvyknú vypúšťať práve na Silvestra nie sú pre naše zvieratá bezpečné a môžu ich ohroziť. Lampión môže dopadnúť práve do výbehov či chovných zariadení zvierat a spôsobiť požiar a to samozrejme nielen v areáli zoo. Práve silvestrovský lampión šťastia spôsobili minulý rok obrovský požiar Pavilónu primátov v nemeckej ZOO Krefeld, pri ktorom sa udusilo viac ako 50 zvierat. Uhynuli šimpanzy, gorily, orangutany, ale tiež mnohé kosmáčovité opičky a tropické vtáctvo.

Apelujeme preto na ľudí, obyvateľov Bratislavy a prosíme ich, aby nielen tento, ale i ďalšie nasledujúce roky odložili svetlice, petardy, delobuchy a pomohli nám tak ochrániť naše zvieratá pred hlukom, stresom a prípadným zranením. Na dodržiavanie nariadenia o používaní pyrotechniky budú 31. decembra 2020 v čase od 19.00 do 5.00 h. nasledujúceho dňa dohliadať aj hliadky jazdeckej polície a kynológie MsP, ktorým týmto ďakujeme za pomoc a spoluprácu.

Pridaj komentár