Posted on: 14. novembra 2020 Posted by: SITA Comments: 0
Magistrát navrhuje do územného plánu prísnu reguláciu reklamných stavieb
Kávoholik - Pitie kávy ako zážitok

Magistrát hlavného mesta Bratislavy navrhuje do územného plánu vložiť prísnu reguláciu reklamných stavieb. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová. “Bratislava chce zaviesť nové prísne pravidlá pre umiestňovanie reklamy a vyčistiť tak verejný priestor. Preto predkladá reguláciu reklamných stavieb priamo do územného plánu prostredníctvom zmien a doplnkov, ktoré tento mesiac prejdú verejným prerokovaním,” uviedla hovorkyňa. Návrh počíta so štyrmi zónami regulácie, ktoré rešpektujú prirodzené členenie mesta.

Prvým krokom by malo byť obmedzenie umiestňovania nových reklamných stavieb v budúcnosti. “Súčasný stav, keď nesystematické umiestňovanie reklamných stavieb zasahuje do kvality mestských priestorov, chceme nahradiť jasnými a jednotnými pravidlami,” vysvetlil magistrát. „K tomuto kroku hlavné mesto pristupuje, nakoľko sa vizuálny smog v Bratislave stal neúnosným. Ešte minulý rok sme vypovedali nájomné zmluvy reklamným stavbám na mestských pozemkoch a postupne tieto reklamy odstraňujeme. V rovnakom čase ale naďalej pribúdajú nové reklamné stavby na pozemkoch, ktoré mestu nepatria,“ doplnil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Nové pravidlá v územnom pláne prinesú výsledky najmä v dlhodobejšom horizonte, a to výrazným obmedzením osádzania nových reklamných stavieb a zároveň postupným znižovaním počtu existujúcich. Ak mestské zastupiteľstvo navrhované zmeny územného plánu na budúci rok schváli, v Bratislave už nebude možné získať stavebné povolenie alebo ohlášku na reklamnú stavbu, ktorú v danej zóne územný plán neumožňuje. “Viditeľne sa tak začne postupne znižovať záťaž vizuálneho smogu, čo prospeje premene verejných priestranstiev na atraktívne verejné priestory,” vysvetľuje mesto.

Zmeny a doplnky riešia aj územné plány zón či električkovú trať v novom centre s možnosťou budúceho ďalšieho rozvoja električkových tratí vybudovaním radiály do Podunajských Biskupíc a Vrakune. Prerokovanie návrhu zmien a doplnkov 07 bude v termíne od 10. novembra do 18. decembra. Podrobné informácie sú zverejnené na stránke hlavného mesta.

Kávoholik - Pitie kávy ako zážitok

Pridaj komentár