Dátum: 26. júla 2021 Autor: Michal Motúz Komentáre: 3
Kyberšikana – už aj u nás v Bratislave

Nie je to tak dávno čo do platnosti prišila novela Trestného zákona a definovala pojem „KYBERŠIKANA“. Pod týmto pojmom rozumieme špecifický druh šikany, ktorý je realizovaný prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, počítačového systému alebo počítačovej siete.

Kyberšikana

Neprešiel ani mesiac a už sa bratislavskí policajti takýmto prípadom zaoberajú aj v praxi. Konkrétne policajti v mestskej časti Petržalka, kde poverený policajt prijal oznámenie vo veci podozrenia z trestného činu nebezpečného elektronického obťažovania. Oznámenie súvisí so zverejnením audiovizuálneho záznamu prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí, ktoré sa týka práve vyššie uvedeného konania charakterizovaného pod pojmom „kyberšikana“. V súčasnosti sú v tejto veci vykonávané potrebné úkony v zmysle zákona s cieľom jej náležitého objasnenia.

Bratislavská polícia odporúča elektronickom priestore dodržiavať nasledovné rady a odporúčania:

  • pozor na zverejňovanie osobných údajov, fotografií a videí – dobre si rozmyslite, čo na internete zverejníte a tiež komu inému dávate tieto údaje k dispozícií, opatrnosťou sa chránite pred možným ubližovaním,
  • okamžitá reakcia – akékoľvek šikanovanie riešte okamžite, čím dlhšie situáciu nechávate tak, tým sa môže zhoršovať a jej následky môžu byť závažnejšie,
  • uschovávajte si dôkazový materiál – (emaily, SMS, MMS, históriu chatu) v prípade webových stránok s falošným profilom si urobte fotografiu pracovnej plochy,
  • blokovanie a nahlasovanie – v emailovej alebo četovej komunikácií si môžete nastaviť blokovanie správ od osoby, ktorá vás šikanuje alebo môžete nahlásiť obťažovanie administrátorovi stránky.

Kyberšikanovanie je druh šikany, špecifický tým, že je realizovaný prostredníctvom informačných a komunikačných technológií, najčastejšie prostredníctvom internetu či mobilného telefónu. Ide o zasielanie obťažujúcich, urážlivých či útočných mailov a SMS, vytváranie dehonestujúcich stránok a blogov, prípadne zverejňovanie fotografií a videí s cieľom poškodenia identity danej osoby.

Kyberšikana je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete. Jej silný prejav sa najvýraznejšie vyskytuje na sociálnych sieťach ako Facebook, Twitter, Instagram a podobné. Avšak vyskytuje sa i pri hraní online videohier, e-mailovaní či písaní obyčajných SMS správ. Najčastejšie sa objavuje medzi mladistvými na stredných školách, no môže sa vyskytnúť i u vysokoškolákov či medzi kolegami v práci.

Je to práve anonymita, ktorá často priťahuje agresorov. Cítia sa chránení pred odhalením vďaka častému používaniu falošných kont alebo pseudonymov či rôznych prezývok. Avšak pre obeť je virtuálne šikanovanie ešte závažnejšie – nemôže pred ním uniknúť nikam, ani do bezpečia domova. Ak používa mobilný telefón alebo internet, agresori sa k nej dostanú v ktorúkoľvek dobu a na ktoromkoľvek mieste.

ZdroJ: sk.wikipedia.org

Zdroj: facebook.com/Polícia SR – Bratislavský kraj

Stretli ste sa aj vy s KYBERŠIKANOU? Napíšte nám do komentára ako ste sa stým vysporiadali.

3 People reacted on this

  1. Podala som oznámenie na polícii kde všetky dôkazy zamietli lebo vraj to nevedia dokázať že profil z ktorého boli na moju osobu adresované urážlivé ponižujúce a vymyslené komentáre. Čiže absolútne nič s tým nerobia… A iba to pokračuje a neviem ako to zastaviť
    Dokonca ani vyhrazne a urážlivé sms a mms niestacia ako dôkaz. Vraj kým mi fyzicky neublíži, nedá sa nič robit

  2. Ak viete kto vás obťažuje mali by stým niečo robiť! To sa mi nechce veriť že by policajti takto od…. niekoho a čakali by na to kým sa stane niečo horšie. Možno ste narazili na nesprávneho policajta skúste to ešte raz.

Pridaj komentár